Bakan Akar, öğrencilerle bir ortaya geldi

Bakan Akar, öğrencilerle bir ortaya geldi

Bakan Akar, öğrencilerle bir ortaya geldi

KAYSERİ – Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kayseri’de bir ortaya geldiği öğrencilere eğitim hayatlarında başarılı olmalarını, kitap okumalarını ve çok çalışmalarını isteyerek, “Derslerini çalışan, kitabını okuyan, kimseye ziyanı olmayanlara çabucak ‘inek’ diye damgayı vuruyorlar. Bundan vazgeçmek gerek” dedi.

Akar, beraberinde Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Ulusal Savunma Bakanlığı Dijital Gösterim Merkezi’ni ziyaret etti. Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki yerli ve ulusal silahları inceleyen Bakanlar Akar ve Nebati, daha sonra spor karşılaşmaları ve akademik alanlarda muvaffakiyet sağlayan öğrencilerle Merkez’de bir ortaya geldi.

Sözlerine Şırnak’ta şehit olan iki asker ile Tel Abyad’da şehit düşen iki polis başta olmak üzere tüm şehitlere rahmet, gazilere şifa dileklerini ileterek başlayan Akar, gençlerin ve onlara yapılan yatırımların değerli olduğunu belirtti. Gençlere yapılan yatırımın ülkenin geleceğinin teminat altına alınması manasına geldiğini söz eden Akar, gençlerin de eğitim ve öğretim hayatlarını muvaffakiyetle tamamlamalarının kıymetini lisana getirdi.

Düzenli ders çalışan, kitap okuyan öğrencilere geçmişten bu yana ‘inek’ lakabının takıldığını belirten Akar, “Derslerini çalışıyor, kitabını okuyor, kimseye ziyanı yok fakat çabucak ‘inek’ diye damgayı vuruyorlar. Bundan vazgeçmek gerekiyor. Bizim eğitim dediğimiz hususun temel aracı okumak. Okuma olmadan bir yere varmamız, bilgi sahibi olmamız mümkün değil. ‘Ben bilirim’ anlayışından kurtulmamız gerekiyor” diye konuştu.

Artık soru çağının yaşandığını, soru sorabilmek için de bilgi sahibi olunması gerektiğini belirten Akar, gençlere ‘öğrenmek için çekinmeden soru sormaları’ tavsiyesinde bulundu. Yerlilik ve ulusallık konusuna da vurgu yapan Akar, “Her bahiste yerli ve ulusal olmaya dikkat edeceğiz. İlişkin olduğumuz toplumun kıymetlerine sahip çıkacağız” diye konuştu.

Son periyotta yapılan yerli ve ulusal üretim TCG Anadolu ile TOGG örneklerini veren Akar, “Bazıları bunlarda eksik buluyor, tenkitler yapıyor. Bunlar çok yanlış. Biz yaptık, bunları üretmeye başladık. Doğal ki bu biçimde kalmayacak ve gelişecek. ATAK-1 helikopterini yapmıştık artık ATAK-3’e geçtik. Her versiyon bir evvelkinden daha ileri gidecek. Bundan ötürü yerli ve ulusal olarak ürettiğimiz silahımıza, aracımıza sahip çıkmak mecburiyetinde olduğumuzu unutmayacağız” sözlerini kullandı.

Gençlerin öğrenilmiş çaresizlikten uzak durması gerektiğini, bunun için de çok okumaları, çalışmaları ve araştırmaları gerektiğini vurgulayan Akar, öğrencilerden hayallerinin peşinden koşmalarını ve hayatlarını planlamalarını istedi. Türkiye’nin artık eski Türkiye olmadığını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde milletlerarası alanda kişilikli ve kimlikli siyasetleriyle bir özne haline geldiğini belirten Akar, “Özellikle Balkanlar’da, Kafkasya’da, Ortadoğu’da, Karadeniz bölgesinde Türkiye’nin olmadığı bir denklem yaşayamaz. Savunma, güvenlik, diplomasi, ekonomi ve toplumsal bakımdan bu türlü bir noktadayız. Bunun daha ileri gitmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Gençlerden Türkçeyi yanlışsız kullanmalarını, güçlü lisan bilgisine sahip olmalarını isteyen Akar, “Sağlam bir lisan bilgisi olmadan fikir olmuyor” tabirini kullandı.

“Bizim teminatımız sizlersiniz” diyen Akar, bunun için gençlerin kendilerini yeterli yetiştirmelerinin ehemmiyetini lisana getirdi. Gençlerden gayret etmekten asla vazgeçmemelerini de isteyen Akar, rehavete kapılmadan, artan bir şiddet ve tempoda, azim ve kararlılıkla çalışmayı sürdürmeleri tavsiyesinde bulundu.

Öğrencilerin kazandıkları muvaffakiyetleri onlardan dinleyen, sorularını yanıtlayan Akar, bir gencin, “Yerli ve ulusal imkanlarla üretilen silah ve mühimmatın sergilenmesi istihbarat tarafından tehdit oluşturuyor mu” sorusu üzerine, “Günümüzde istihbarat çok farklı bir hale geldi. Teknik hususların büyük kısmı artık herkes tarafından biliniyor. Bunların kritik noktaları dışında istihbarat konusunda bir sorun yok. Herkes herkesi biliyor lakin değerli olan bir milletin, bir kişinin, bir komutanın gayesi ve niyeti. Şu kadar silahı var ancak bununla ne yapmak istiyor, niyeti ne. Kıymetli olan bu” karşılığını verdi.

Bakan Akar ve Bakan Nebati kafede oturdu

Öte yandan Akar, gençlerle buluşması öncesinde kent merkezindeki bir alışveriş merkezinde esnafı ziyaret etti, vatandaşlarla bir ortaya geldi. Halkın ağır ilgisiyle karşılaşan Akar’a vatandaşlar, “Sizinle gurur duyuyoruz”, “Allah yolunuzu açık etsin” tabirleriyle sevgi şovlarında bulundu. Vatandaşlarla fotoğraf çektiren Akar, çocuklarla da yakından ilgilendi.

Sonrasında Akar, Hazine ve Maliye Bakanı Nebati ile buradaki bir kafeye oturdu. Vatandaşların meraklı bakışları ortasında kahve içen, onlarla sohbet eden Bakanlar Akar ve Nebati, buradan MSB Dijital Gösterim Merkezi’ne geçti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ali Göç – Genel