BAE Devlet Lider Yardımcısı ile Sudan Egemenlik Kurulu Lideri Sudan'daki durumu görüştü

BAE Devlet Lider Yardımcısı ile Sudan Egemenlik Kurulu Lideri Sudan’daki durumu görüştü

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Lider Yardımcısı Pir Mansur bin Zayid Al Nahyan, Sudan Egemenlik Kurulu Lideri Orgeneral Abdulfettah el-Burhan ile Sudan’da tırmanışın durdurulması ve diyaloğun sağlanması sıkıntısını ele aldı.

BAE resmi ajansı WAM’ın haberine nazaran, BAE Devlet Lider Yardımcısı Mansur, Sudan Egemenlik Kurulu Lideri Burhan ile yaptığı telefon görüşmesinde, iki ülke ortasındaki işbirliğini ve Sudan’daki gelişmeleri kıymetlendirdi.

Ülkesinin, Sudan’daki krizi sona erdirmeyi amaçlayan tüm barışçıl siyasi tahlilleri ve teşebbüsleri desteklediğini kaydeden Mansur, Sudan’ın çıkarlarının üstün tutulması, güvenlik ve istikrarının korunması, sağduyulu davranılması ve barışçıl diyaloğa öncelik verilmesi gerektiğini vurguladı.

Sudan Egemenlik Kurulu Lideri Burhan da BAE’nin çeşitli durumlarda Sudan’a yönelik tavrını ve Sudan’ın istikrar, güvenlik ve barışını önemsemesini takdirle karşıladıklarını söz etti.

Sudan’da ordu ile HDK ortasında çatışma

Sudan’ın başşehri Hartum ve başka kentlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile paramiliter güç HDK ortasında silahlı çatışmalar başlamıştı.

Ordu ile HDK ortasında “HDK’nin büsbütün orduya katılmasını” öngören askeri güvenlik ıslahatı konusunda son birkaç aydır yaşanan uyuşmazlık sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Sıhhat Bakanlığı, çatışmalarda 500’ün üzerinde meyyit ve 4 binin üzerinde yaralı olduğunu duyurmuştu.

Kaynak: AA / İbrahim Khazen – Yeni