Antalya'da düzenlenen 5. Yağlı Pehlivan Güreşleri sona erdi

Antalya’da düzenlenen 5. Yağlı Pehlivan Güreşleri sona erdi

Antalya‘da Muratpaşa Belediyesi’nin düzenlendiği 5. Yağlı Pehlivan Güreşlerinde, finalinde rakibi İsmail Balaban’ı yenen Orhan Okulu başpehlivan oldu. Muratpaşa güreşlerinde, 20-21 Mayıs’ta başlayacak Türkiye Yağlı Güreş Ligi öncesinde birinci kere Görüntü Yardımcı Hakem (VAR) sistemi uygulandı.

Muratpaşa Belediyesi’nin bu yıl 5’incisini düzenlendiği Yağlı Pehlivan Güreşleri, Konuksever Er Meydanı’nda yapıldı. Güreşlere 45’i başpehlivanın olmak üzere farklı uzunluklarda 1000’e yakın atlet katıldı. Belediye Lideri Ümit Uysal’ın konut sahipliğindeki güreşleri izlemek için Konuksever Er Meydanı’nın tribünlerini günün erken saatlerinde doldu.

PEHLİVANLAR UZUNLUK GÖSTERDİ

Konuksever Er Meydanı’nda güreşler duayla başladı. Öğlen saatlerinde ortalarında Orhan Okulu, İsmail Balaban, Ali Gürbüz, Yusuf Can Zeybek, Ertuğrul Dağdeviren, Fatih Atlı, Serhat Gökmen’in de bulunduğu başpehlivanlar dualı çayırda uzunluk gösterdi. Pehlivanlar, birinci tıp kura çekimini akabinde Türk ve Atatürk bayraklarıyla seyircileri selamladı. Muratpaşa güreşlerinde tarihi Edirne Kırkpınar Güreşlerin de vazife alan davul-zurna takımı de yer alırken güreşlerde 1 ton yağ kullanıldı.

‘VAR’ SİSTEMİ BİRİNCİ DEFA UYGULANDI

Muratpaşa güreşlerinde, 20-21 Mayıs Manavgat Belediyesi 10. Yağlı Pehlivan Güreşleri ile başlayacak Türkiye Yağlı Güreş Ligi öncesinde birinci kere VAR sistemi uygulandı. VAR sistemi için er meydanın dört bir köşesine ve kule hakem heyetinin bulunduğu yere yüksek çözünürlüğe sahip kameralar yerleştirildi. Türkiye Klâsik Güreşler Federasyonu Yayın Konseyi Lideri Hüsnü Kaftan, VAR sistemiyle ilgili, “Futbolda bu türlü bir uygulama yapılıyordu, yağlı güreşte de birinci kere bu türlü bir uygulamaya gidiliyor. Daha evvel tek kamerayla çekim yapılıyordu artık hiçbir itiraza yol açmayacak biçimde kameralar alanda konuşlandı ve reji sistemi kuruldu” diye konuştu.

HERKES ER MEYDANINDA BULUŞTU

Er meydanında birbirinden heyecanlı güreşler devam ederken, Lider Uysal da Antalya‘nın siyaset ve iş dünyasından birçok ismi Er Meydanı’nda ağırladı. Dışişleri Bakanı ve AK Parti Antalya Milletvekili adayı Mevlüt Çavuşoğlu, CHP Antalya milletvekili adayları, TİP Antalya milletvekili adaylarından Barış Atay Konuksever Er Meydanı’nı ziyaret eden isimler oldu.

5. Muratpaşa Belediyesi Yağlı Pehlivan Güreşlerinin ağalık ihalesini ise Cumhuriyetin 100’üncü yılı ismine 2 milyon 23 bin lirayla Ahmet Aktaş kazandı. Aktaş ve Lider Uysal ihalenin sonuçlanmasın akabinde birlikte seyircileri selamladı.

FİNALİN İSMİ OKULU VE BALABAN

Bu yıl birinci sefer ‘Paşanın Aslanı’ Orhan Okulu, ‘Sarı Fırtına’ İsmail Balaban, ‘Megastar’ Ali Gürbüz üzere isimler Antalya seyircisi önüne çıktığı Muratpaşa Güreşlerinin ikinci çeşidi büyük heyecana sahne oldu. İsmail Balaban’ın Ali Gürbüz’le, Orhan Okulu’nun Yusuf Can Zeybek’le eşleştiği cinsten Balaban ve Okulu çıkmasını bildi ve sonrasında bu iki isim finalde karşı karşıya geldi.

Finalinde rakibi İsmail Balaban’ı yenen Muratpaşa Belediyespor güreşçisi Orhan Okulu, 5. Muratpaşa Belediyesi Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin başpehlivanı oldu. Güreşlerde Başpehlivan Okulu’yla birlikte derece yapan Serhat Gökmen, Fatih Atlı ve İsmail Balaban’a kupa ve madalyalarını Lider Uysal, CHP Vilayet Lideri Nuri Cengiz ve Muratpaşa Belediyespor Lideri Özcan Yılmaz takdim etti.

Kaynak: ANKA / Spor