Ankara'da Yeni Jenerasyon Akıllı Otobüs Duraklarına Montaj Devam Ediyor

Ankara’da Yeni Jenerasyon Akıllı Otobüs Duraklarına Montaj Devam Ediyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi‘nin (ABB) çağdaş, çevreci ve konforlu yeni kuşak akıllı otobüs duraklarının montajı devam ediyor. Beşi tam kapalı ve klimalı olmak üzere toplam 75 durağın montajı yapılırken 240 durak için de çalışmalar sürüyor. Sökülen eski duraklar ise etraf ilçelerde bedellendiriliyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’in cadde ve sokaklarına çağdaş, çevreci ve konforlu olmasıyla ön plana çıkan yeni kuşak akıllı otobüs duraklarını yerleştirmeye devam ediyor. EGO Genel Müdürlüğü tarafından kent merkezindeki 315 noktaya yerleştirilmesi planlanan yeni otobüs duraklarından beşi tam kapalı ve klimalı olmak üzere 75’inin montajı tamamlandı.

Başkentlilerin son teknoloji otobüslerin akabinde son teknoloji akıllı duraklarla buluşmasını sağlayacak proje kapsamında yapılacak 240 durak için de çalışmalar devam ediyor. Kentte farklı noktalara yerleştirilecek 240 durak için muhtaçlık duyulan alanlarda altyapı uygun hale getirilerek hizmete açılacak. Beşi tam kapalı ve klimalı olma özelliği taşıyan akıllı duraklar; Ulusal Kütüphane, Akköprü, Gazi Hastanesi önü, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi önü ve Koru Metro İstasyonu çıkışında Ankaralılara hizmet vermeye başladı. Yeni durakların tamamında Wi-Fi, LED ekran ve aydınlatma, engelli ve USB şarj ünitesi yer alırken güçleri de güneş panelinden sağlanıyor.

ESKİ TİP KAPALI DURAKLAR İLÇE VE MAHALLERE KURULUYOR

EGO Genel Müdürlüğü, yeni otobüs durakları nedeniyle söküm süreci yapılan eski tip durakları ise öbür alanlarda pahalandırıyor. Revizyonla yine kullanıma uygun hale getirilen eski tip kapalı duraklar, kent merkezi ve etraf ilçelerde kapalı durak olmayan, gereksinim duyulan noktalarda kullanıma sunuluyor.

ANKARALILAR YENİ KUŞAK AKILLI DURAKLARDAN MEMNUN

Ankaralıların yağmur, kar, rüzgar ve güneş üzere doğal şartlardan en az formda etkilenmesi hedefiyle tasarlanan yeni jenerasyon durakları kullanan yolcular ise memnuniyetlerini şu sözlerle lisana getirdi:

İsmet Özalmaz: Otobüslerin dakika dakika gelişlerini görebiliyoruz. Eski duraklardan daha hoş olmuş. Vatandaş evvelce telefonuna bakıyordu otobüs dakikaları için fakat artık duraklarda da görebiliyoruz.

Hale Kuterdem: Yeni duraklardan mutluyuz. Dijitalleşmesi hoş olmuş. Eskisine nazaran daha uygun olmuş.

Hasan Şoför: Tam istediğim üzere olmuş duraklar, beğendim.

Emine Bostan: Çok mutluyuz yeni duraklardan. Soğukta giriyoruz, korunuyoruz. Teşekkür ederiz.

Armağan Avçan: Çok keyifli oldum. Bir yıl evvel bu türlü bir durak yoktu. Bu türlü bir hizmete kavuştuğumuz için memnunuz. Isınacak bir yerimiz oldu.

Kaynak: ANKA / Teknoloji