Ankara Barosu: Emekçi avukatları yalnız bırakmayacağız

Ankara Barosu: Emekçi avukatları yalnız bırakmayacağız

Ankara Barosu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde; “Bugün susma günü değildir. Bugün, emekçi avukatı sömürene karşı her gün verdiğimiz uğraşlarımızı bir ortaya getirme günüdür. Bugün yalnız bırakılan ve çaresiz hissettirilen personel avukatların çabalarını örgütleme günüdür. Bugün emekçi avukatın yalnız olmadığını, sırtını yaslayacak kendisi üzere binlerce meslektaşı ve meslek örgütü olduğunu gösterme günüdür.  Bugün personel avukatlar için kitleler halinde, geride hiçbir meslektaşı bırakmadan ayağa kalkma günüdür” açıklamasını yaptı.

Ankara Barosu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı. Açıklamada, personel avukatların her zamankinden daha savunmasız halde olduğu belirtildi. Ankara Barosu’nun açıklaması şöyle:

“1 Mayıs yüzyılı aşkın bir müddettir emekçinin ve işçinin haksızlıklara, sömürüye ve fiyatlı köleliğe karşı ayağa kalktığı gündür. 1 Mayıs; birlik, uğraş ve dayanışma günüdür. Bugün personel avukatlar için burada bulunmak her zamankinden çok daha değerlidir. Çünkü meslektaş sayımızın her gün katlanarak arttığı ülkemizde, emekçi avukatlar her zamankinden daha savunmasız bir haldedir.  Emekçi avukatlar, her gün iş bulma arayışıyla ve ekonomik düşüncelerle boğuşurken bir yandan emeğini birilerine hak ettiğinin katbekat altında bedel karşılığında sunmak zorunda bırakılmaktadır. Personel avukatlar bu zulüm karşısında canla başla çaba verirken ruh sıhhati yok sayılmakta; onuru ve haysiyeti ayaklar altına alınıp can güvenliği dahi tehlike altında bırakılmaktadır. Harcadığı emeğin karşılığını alamayan, hor görülen, yok sayılan, mesleğini icra ederken taşlanan, yaralanan hatta canından olan emekçi avukatların olduğu, çalışma sistemlerinde kuralsızlığın hakim olduğu, her türlü sömürüye maruz bırakılan personel avukatlar için bugün burada olmak her zamankinden daha bedelli, her zamankinden daha gereklidir!  Bugün emekçi avukat meslektaşlarımıza maddi ve manevi olarak yöneltilen her türlü taarruzlara karşı buradayız ve sesimiz her zamankinden daha gür!

“BUGÜN YALNIZ BIRAKILAN VE ÇARESİZ HİSSETTİRİLEN PERSONEL AVUKATLARIN GAYRETLERİNİ ÖRGÜTLEME GÜNÜDÜR”

Bugün susma günü değildir! Bugün, personel avukatı sömürene karşı her gün verdiğimiz uğraşlarımızı bir ortaya getirme günüdür. Bugün yalnız bırakılan ve çaresiz hissettirilen personel avukatların gayretlerini örgütleme günüdür. Bugün emekçi avukatın yalnız olmadığını, sırtını yaslayacak kendisi üzere binlerce meslektaşı ve meslek örgütü olduğunu gösterme günüdür.  Bugün emekçi avukatlar için kitleler halinde, geride hiçbir meslektaşı bırakmadan ayağa kalkma günüdür!

“HAK ETTİĞİ KIYMETİ GÖREMEYEN PERSONEL AVUKATLARIN HAK ETTİĞİ YERİ ALMASI İÇİN MEVZUAT EKSİKLİKLERİNİN FARKINA VARILMASI VE BU UĞURDA ÇALIŞILMASI GEREKMEKTEDİR”

Bugün karar verme günüdür! Bugün, hiçbir garantisi olmayan personel avukat için yeni düzenlemeler gerektiğini manaya günüdür! Yok sayılan, aşağılanan, yargının sonsuz sevgi ve hürmetini gören başka mensupları kadar vazgeçilmez olan lakin hak ettiği pahası göremeyen emekçi avukatların hak ettiği yeri alması için mevzuat eksikliklerinin farkına varılması ve bu uğurda çalışılması gerekmektedir. Ankara Barosu Personel Avukat Hakları Merkezi’nin aylardır personel avukatlara hak ettikleri mevzuatı verebilmek için uğraştığını bütün emekçi avukat meslektaşlarımıza bildiriyoruz. Bugün umutlanma ve bu hedef için harekete geçme günüdür!

“EŞİT ŞARTLARDA HUZUR İÇİNDE MESLEĞİMİZİ İCRA EDEBİLMEK İÇİN; GÜZEL GÜNLER GÖREBİLMEK İÇİN BUGÜN BURADAYIZ”

Biz emekçi avukatlar olarak; bize dayatılan yoksulluğu, sömürüyü, aşağılamayı, hakaretleri ve hor görmeyi yenmek için buradayız! ‘Birlikten kuvvet doğar!’ diyerek birlik, beraberlik ve dayanışma için buradayız! Daima birlikte adaletin ve dayanışmanın karar sürdüğü; eşit şartlarda huzur içinde mesleğimizi icra edebilmek için; güzel günler görebilmek için bugün buradayız!

“MAHKEME SALONLARINDA GÖZ GERİSİ EDİLEN VE YOK SAYILAN LAKİN ÇABADAN ASLA VAZGEÇMEYEN PERSONEL AVUKAT MESLEKTAŞLARIMIZLA KUTLUYOR OLMAKTAN ONUR DUYUYORUZ”

Ankara Barosu emekçi avukatların her vakit yanındadır ve hak ettiklerini alana kadar gayret vermekten asla geri durmayacaktır! Ankara Barosu olarak bu manalı günü her gün ofislerde, adliye koridorlarında, mahkeme salonlarında göz gerisi edilen ve yok sayılan lakin gayretten asla vazgeçmeyen personel avukat meslektaşlarımızla kutluyor olmaktan onur duyuyoruz!  Gelecek bizimdir! Yaşasın Emek, Yaşasın Birlik, Yaşasın Mücadele! Yaşasın 1 Mayıs!”

Kaynak: ANKA / Siyaset