AKUT, İstanbul zelzelesi için kurtarma planlarını hazırladı

AKUT, İstanbul zelzelesi için kurtarma planlarını hazırladı

Arama Kurtarma Derneği (AKUT), beklenen İstanbul zelzelesi için acil müdahale ve kurtarma planlarını hazırladığını duyurdu. Zelzelede Trakya ve Anadolu’da konuşlanacak 25 farklı grubunu “acil durum yönetimi” olarak organize edeceğini açıklayan AKUT, toplam 3.000’e yakın gönüllünün 7 gün aralıksız kendine bakıp vardiya sistemiyle hizmet edecek grubuyla arama kurtarma faaliyetleri yürüteceğini bildirdi.

AKUT, beklenen İstanbul sarsıntısı için acil müdahale ve kurtarma planlarını hazırladığını duyurdu.

“SON CANLI ÇIKANA KADAR ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

AKUT İdare Heyeti Lideri Zeynep Yosun Akverdi, bugün yaptığı yazılı açıklama ile “Bugüne kadar yetiştirdiğimiz binlerce istekli; hayat kurtarma konusunda Adana, Elazığ, Gölcük, Tayvan, Van ve öteki birçok lokasyonda, bu sene Kahramanmaraş zelzelesinde olduğu üzere misyonlarını yerine getirdi” dedi.

Bu faaliyetlerin tamamını bağışçıların katkıları ile sağladıklarına dikkat çeken Akverdi, “Yüzde 100 gönüllülük aslıyla işleyişine devam eden AKUT Derneği, ülkemizde müsaade almadan yardım toplayabilen az sayıda kuruluştan biri olarak mali kaynağını bağışlardan sağlamaktadır. Bu sayede imkanlarını, teknik alt yapı ve ekipmanlarını güzelleştirerek her geçen gün daha çok cana el uzatıyor. 3.000’e yakın gönüllümüzün yarısına yakını ile alanda ve masa başında ağır bir çalışma halindeyiz. Gereksinim durumuna nazaran daha fazla takımımızla son canlı çıkana kadar çalışmaya devam edeceğiz” sözlerini kullandı.

“İSTANBUL SARSINTISINA HAZIRIZ DİYEMEYİZ”

İstanbul için bilhassa yapı stokları ve kentsel dönüşüm açısından yapılması gereken çok şey olduğuna dikkat çeken Akverdi, “2008’den sonra yapılmış binaların zelzeleye karşı güçlü olduğunu biliyoruz. 2018 yılında ise binaların zelzele yönetmeliği değişti ve yeni binalar artık sıkı bir halde denetleniyor; eskisi üzere müteahhitlerin inisiyatifi pek geçerli değil. İstanbul’da bilhassa kamu binalarının yüzde 94’ü güçlendirildi ya da tekrar yapıldı. Fakat kentsel dönüşümleri tam olarak tamamlamadıktan sonra büyük bir İstanbul sarsıntısına hazırız diyemeyiz” dedi.

“ACİL TOPLANMA ALANLARI VE TOPLANMA BÖLGELERİ İKİ FARKLI OLGUDUR”

Acil toplanma bölgeleri ve acil toplanma alanları kavramlarını algıma konusunda baş karışıklığı olduğuna dikkat çeken Akverdi, “Bunun en kıymetli nedeni afet kültürümüzde eksikliklerin olması. Acil toplanma alanları ve toplanma bölgeleri iki farklı olgudur” dedi. Acil toplanma alanları ve toplanma bölgelerinde kaçak yapılaşmadan ötürü önemli meseleler olduğunu vurgulayan Akverdi, “Şehir planlamaları yapılırken bunlara dikkat edilmeli ve yanlışsız kurgulanmalıydı. Maalesef büyük kentlerimizde toplanabileceğimiz boş bir yer yok” diye konuştu.

“AKUT OLARAK TÜM ACİL MÜDAHALE VE KURTARMA PLANLARIMIZ HAZIR”

Beklenen İstanbul zelzelesi için hazırlıklarını sürdürdüklerini tabir eden Akverdi, “AKUT olarak tüm acil müdahale ve kurtarma planlarımız hazır. İstanbul sarsıntısında 10 grubumuzu Trakya Acil Durum İdaresi (ADY), 15 grubumuzu Anadolu Acil Durum İdaresi (ADY) altında organize ediyoruz. İstanbul grubumuzu birinci etapta bunun dışında tutuyoruz, zira o gün afetzede olabilirler” dedi.

AKUT, Kahramanmaraş merkezli zelzelelerde 800’ü alanda olmak üzere toplam 1.143 gönüllüyle arama kurtarma operasyonlarına katılan ve bölgedeki operasyonlarında 229 canlı kazazedeyi, 12 hayvanı ve hayatını kaybeden 254 kişiyi enkazlardan tahliye etti.

Kaynak: ANKA / Sıhhat