AK Parti milletvekili adayı Çelik, Artvin'de seçim çalışmalarını sürdürüyor Açıklaması

AK Parti milletvekili adayı Çelik, Artvin’de seçim çalışmalarını sürdürüyor Açıklaması

Ak Parti Artvin 1. sıra milletvekili adayı Faruk Çelik, “Artvin’de göçü durdurmak, nüfusunu artırmak ve potansiyelini harekete geçirmek için planlı programlı bir çalışmaya seçim devrinden evvel başlamış bulunuyoruz. Seçimden sonra süratli bir formda bu beklenen yatırımları gerçekleştirmiş olacağız.” dedi.

14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Devir Milletvekili Genel Seçimi kapsamında Artvin’de seçim çalışmalarını sürdüren Çelik, AA muhabirine, Türkiye Cumhuriyeti’nin geride bıraktığı yüzyılın kuruluş yüzyılı olduğunu söyledi.

Cumhuriyetin bir asrı doldurduğunu, artısıyla eksisiyle çok büyük tecrübelerden geçtiğini belirten Çelik, ikinci yüzyıla girerken bu yüzyılın Türkiye’nin yüzyılı olması gerektiğini söz ederek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Cumhurbaşkanımız ve AK Parti bu belirlemeyi çok sağlıklı formda yaptı. Bize bel bağlamış halklar var. Ülkeler var. Büyük bir coğrafya var. Bu coğrafyaya öncülük edecek bir Türkiye kelam konusu. Kabuğunu kırmış, dünyada olup bitenlere müdahil olan, dünyada karar sistemlerinde yer alan bir Türkiye’den bahsediyoruz. Türkiye yeni yüzyıl vizyonu ile hem etrafında hem de dünyada olup bitenlere öncülük ederek problemler karşısında dik duran bir ülke olacak. Bizim hayalimiz, idealimiz bu. Bunun da gerçekleştiğini görüyoruz. Bu yüzyıl Türkiye’nin yüzyılı olacak. Kuruluşun üzerine inşa edilmiş şahlanış yüzyılı desek daha isabetli olur.”

Artvin’de doğduğunu ve 12 yaşına kadar burada yaşadığını kaydeden Çelik, kentten ayrıldıktan sonra da bu toprakla alakalarının kesilmediğini, siyasete atıldıktan sonra 30 yıllık süreçte bulunduğu pozisyonlar gereği daima Artvin için bir şeyler yapmanın uğraşını verdiğini aktardı.

“Artvin’e gerekli yatırımları en kısa müddette gerçekleştireceğiz”

Çelik, Artvin’e gerekli yatırımları en kısa müddette gerçekleştireceklerini lisana getirerek, “Artvin’de göçü durdurmak, nüfusunu artırmak ve potansiyelini harekete geçirmek için planlı programlı bir çalışmaya seçim periyodundan evvel başlamış bulunuyoruz. Seçimden sonra süratli bir formda bu beklenen yatırımları gerçekleştirmiş olacağız.” diye konuştu.

Sınır ticaretinin ehemmiyet arz ettiğine dikkati çeken Çelik, şunları söyledi:

“Ardanuç ve Şavşat ilçelerimizde hayvancılık, kıyı ilçelerimizde aromatik bitkiler, Borçka’da ormancılık, arıcılık ve olmazsa olmazımız turizm Artvin’i geliştirecek alanlar. Hayvancılıkla ilgili entegre tesislerin yapılması, Arhavi’de organize sanayi sitesinin yapılıp daha fazla istihdam sağlanası, Hopa ve Kemalpaşa’da lojistik merkezlerin yapılması ehemmiyet arz ediyor. Yapılması gereken altyapı hizmetleri var. Şavşat’ta Sahara Tüneli, Borçka’da Muratlı Hudut Kapısı’nın açılması ve Macahel (Camili) dediğimiz coğrafik açıdan harikulade bir yer olan Türkiye’nin birinci ve tek biyosfer rezerv alanına ulaşımın tünelle sağlanması, kıyıda tır parkı üzere yapılmayı bekleyen kıymetli yatırımlar var. Her ilçeye farklı bir kimlik kazandırılacak ve o alanlarda teşvikler verilecek.”

Muratlı hudut kapısının geçmiş devirde farklı nedenlerden açılamadığını tabir eden Çelik, önümüzdeki periyotta sivil bir yaklaşımla iş dünyasıyla bağlantı içinde açılmasını sağlayacaklarını kaydetti.

Faruk Çelik, Muratlı Hudut Kapısı’nın açılmasıyla turistik geçişlerin Muratlı’dan, tır geçişlerinin de Sarp’tan yapılmasıyla bölge iktisadının daha canlanacağını söyledi.

Kaynak: AA / Yusuf Okur – Siyaset