Adıyaman'da krom maden ocağı sarsıntıda 1191'den 1179 rakıma düştü

Adıyaman’da krom maden ocağı sarsıntıda 1191’den 1179 rakıma düştü

Adıyaman‘ın Tut ilçesine bağlı Çanakçı köyü sonlarında yer alan krom maden ocağı, Kahramanmaraş merkezli sarsıntılarda yaklaşık 12 metre kot kaybederek 1191’den 1179 rakıma düştü.

“Asrın felaketi” olarak nitelendirilen 6 Şubat’taki zelzelelerde Çanakçı’daki krom maden ocağında 4 galeriden 3’ünde göçük meydana geldi.

Deprem ve göçüklerin tesiriyle 1191 rakımda bulunan krom maden ocağı 1179 rakıma geriledi.

Maden ocağının İşletme Müdürü Fatih Özdemir, AA muhabirine, sarsıntılarda maden ocağında göçmeler meydana gelmesine karşın 70 madencinin Adıyaman’daki yıkılan binaların enkazından insanları çıkartmak için 2 hafta mühlet vazife aldığını söyledi.

Depremden 2 hafta sonra madenin durumunu görmek için şantiyeye geldiklerini anlatan Özdemir, “Nereler yıkılmış? Nereler göçmüş? Ölçümlerini alıyorduk. Harita mühendisimizin kullandığı aygıtımız var, direkt 4 uydudan ölçümler alıyor, aldığımız birinci bilgide baktık ki 12 metrelik bir kot farkı vardı. Orta ara kot farkının güncellemesini alıyoruz. Birinci gördüğümüz 12 metrelik bir kot farkı vardı.” dedi.

Özdemir, maden ocağının güneybatı istikametinde de 2,5 metrelik bir kayma tespit ettiklerini aktardı.

Daha sonra galerilerin durum tespiti için harita mühendislerinin ölçümler yaptığını anlatan Özdemir, “Sadece girişlerimiz ayaktaydı. Galerilerimizin yıkıldığını, su bastığını, içerinin çamur dolduğunu gördük.” diye konuştu.

Özdemir, maden ocağındaki 4 galeriden yalnızca birinde üretime başlayabildiklerine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Zaten Adıyaman’da üretime yeni başlamıştık. 29 Aralık 2022’de üretime başladığımız 2 nolu bir ocağımız vardı. Orada yeni bir rezerv tespit etmiştik ve 1000 ton civarında üretim yaptık. 6 Şubat sabahı yıkıldı. Orada 2 yıllık bir hazırlık sonucunda daha yeni madene ulaşmıştık. Burası da tıpkı formda, 2022 yılının ağustos ayında üretime başladık. 7-8 aylık bir emek bir sabah hepsi zelzelenin tesiriyle yıkıldı. Sarsıntıdan 2,5 ay sonra yalnızca bir ocakta üretime başladık. Başka ocaklarda, rastgele bir can kaybı falan vermemek, iş sıhhati ve güvenliği önlemleri açısından tehlikeli gördüğümüzden çalışmayı büsbütün durdurduk. Yeni rezerv tespit ettiğimiz 2 nolu galeriden krom çıkartmak için yeni bir proje yapacağız. Oradaki cevheri farklı bir projeyle ile çıkartmayı planlıyoruz.”

Özdemir, Adıyaman’da ürettikleri krom madenini Çin’e ihraç ettiklerini kelamlarına ekledi.

Kaynak: AA / İlyas Gün – Aktüel